W TVP coraz bliżej strajku


Związkowcy w TVP są coraz bliżej ogłoszenia decyzji o strajku ostrzegawczym. Na razie, po tym jak czwartkowe rozmowy z pracodawcą na temat zwolnień grupowych w telewizji kolejny raz zakończyły się fiaskiem, ogłoszono pogotowie strajkowe. Podpisano protokół rozbieżności, a zarząd TVP zatwierdził regulamin zwolnień.

Niestety WIG20 wybrał wczoraj drogę na południe i przebił linie 2500 pkt., co utworzyło na wykresie złowrogą dla posiadaczy akcji formację głowy z ramionami. Blue chipy po spadku o 2,45% notują obecnie wartość 2483,68 pkt. - Ponad cztery miliardy złotych oszczędzają rocznie emeryci - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Ich portfele to zatem coraz bardziej łakomy kąsek dla firm. Ofensywa operatorów komórkowych, banków, biur podróży a nawet sklepów internetowych już ruszyła. Przy dobrych nastrojach globalnych złoty może umacniać się w środę do poziomu 4,10 za euro - oceniają analitycy. Ich zdaniem dla rynku złotego istotne będą informacje z USA. Z kolei na rynku długu spodziewany jest spadek rentowności, a zdaniem analityków na środowej aukcji popyt może być znaczny, szczególnie na krótkim końcu krzywej.Czy Europa, na co naciska Berlin, podejmie kolejną drogę przez mękę w kierunku zmiany traktatu UE, by zaostrzyć dyscyplinę budżetową? Politycy są sceptyczni, Londyn z góry mówi "nie", a dla Polski najważniejsze jest, by jakiekolwiek zmiany nie prowadziły do Europy dwóch prędkości. PBG na razie odstąpiło od zaangażowania się w projekt deweloperski, którego wartość szacowana była na 600 mln zł - poinformował w środę PAP Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG. Nie ma konieczności nowelizacji budżetu państwa - przekonuje Ministerstwo Fianansów. Część ekonomistów uważa bowiem, że taki krok jest niezbędny, by finanse państwa pozostały stabilne w sytuacji klęski żywiołowej.

Komisja Europejska udzieli Grecji reprymendy. Jak donosi "Financial Times", unijni urzędnicy stracili już cierpliwość wobec polityki socjalistycznego rządu w Atenach, którego członkowie nie stosują się do zaleceń przywrócenia dyscypliny fiskalnej w tym kraju.

Porsche ma posmak sukcesu. Honda propaguje praktyczność. Natomiast Chevrolet, według niedawnego raportu, dumnie głosi w imieniu jego właściciela: "Nie korzystam z internetu". Z inicjatywy Polaków największa, chadecka frakcja w Parlamencie Europejskim zobowiązała się, że uzbiera wśród swoich posłów nawet 160 tys. euro na pomoc dla spustoszonego trzęsieniem ziemi Haiti - poinformowali w czwartek inicjatorzy: Piotr Borys i Bogusław Sonik (obaj z PO). Eurodeputowani mają przeznaczyć na to część swoich diet.

Prawdziwy wstrząs przeżyły w dniu wczorajszym wszystkie światowe parkiety w reakcji na obniżenie ratingu Grecji i Portugalii przez agencje Standard & Poor's. W efekcie wiarygodność kredytowa tych pierwszych znalazła się na poziomie "śmieciowym", potwierdzając tym samym znaczące ryzyko ich niewypłacalności. Na otwarciu tygodnia rynkom europejskim zabrakło jednoznaczności. Czołowe giełdy większość dnia spędzały pod znakiem umiarkowanej przewagi popytu. Brak ważniejszych danych makro oraz kontrakty amerykańskie sugerujące odbicie na początku sesji za oceanem były elementami, które skutecznie chłodziły większą aktywność podaży. Ostatnie dni wyraźnie pogorszyły atmosferę na rynkach finansowych. Amerykański S&P 500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu. Niemniej jednak po tak silnych zniżkach, jakie trwają od połowy kwietnia, samo osiągnięcie silnego wsparcia, to zbyt mało, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość.Zamiast dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim", rząd chce zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Po dziesięciu latach lokatorzy mogliby je wykupić - informuje "Gazeta Wyborcza". Są sygnały ożywienia gospodarczego w Polsce - uważają ekonomiści. Twierdzą, że do optymizmu skłaniają chociażby dane o sprzedaży detalicznej. Gorący spór o to, ile pieniędzy z NBP ma trafić do budżetu. Z jednej strony barykady stoją członkowie RPP wybrani przez Sejm i Senat, z drugiej prezes NBP oraz członkowie Rady mianowani przez prezydenta. Po południu Rada spotkała się z premierem Tuskiem. Na spotkaniu nie pojawiła się Zyta Gilowska.

Armia bije się z dilerami aut


W batalii toczącej się wokół reformy finansowej, lobbyści najpotężniejszej armii świata trafili na godnego przeciwnika w postaci lokalnego dealera samochodów.

Euro koryguje środowe wzrosty


Czwartkowe przedpołudnie upływa pod znakiem osłabienia euro w relacji do dolara, po tym jak wczoraj kurs EUR/USD zdecydowanie pokonał barierę podażową skupioną wokół 1,50 dolara, wspinając się do 1,5135 na koniec dnia.

Poprawa nastrojów na rynku walutowym


Rynek EURUSD od trzeciej sesji znajduje się poniżej psychologicznego poziomu 1,2000. W tej chwili inwestorzy czekają na kolejne impulsy z rynku mogące przyczynić się do większych ruchów cenowych.

Polki wciąż z niższą pensją od mężczyzn


Polka wciąż ma znacznie gorszą sytuację na rynku pracy niż przeciętna Europejka. Znacznie częściej jest bezrobotna i trudniej jej łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Na dodatek pensje Polek są o prawie jedną szóstą mniejsze niż zarobki mężczyzn - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej o równości kobiet a mężczyzn, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Deficyt po marcu - 22,7 mld zł, czyli 43,5 proc. planu


Deficyt budżetowy po marcu wyniósł 22 mld 706 mln zł - wynika z opublikowanych w czwartek szacunków Ministerstwa Finansów. Wykonany deficyt stanowi 43,5 proc. przewidzianego w tym roku deficytu, w wysokości 52,2 mld zł.

W Warszawie jednak najlepiej


Tradycyjnie, w porównaniu do pozostałych polskich miast, w 2009 roku w Warszawie zarabiano najlepiej. Mediana wynagrodzeń w stolicy wyniosła 5 200 PLN i była o 44% wyższa niż w Krakowie (3 600 PLN) i aż o 86% większa niż w Lublinie (2 800 PLN) - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Płace w stolicy były o 10% wyższe niż w województwie mazowieckim(4 720 PLN).

Wałęsa: zablokować rozwój wielkich firm, a promować małe


Należy zablokować rozwój wielkich firm i promować małą przedsiębiorczość - powiedział były prezydent Lech Wałęsa podczas konferencji "Strategie sukcesu w erze globalizacji. Od niepodległości do wolności. Dokąd zmierzamy?", zorganizowanej przez firmę doradczą AT Kearney.

Dobre dane zza oceanu nie zapobiegły korekcie


Przez większą część dnia europejskie parkiety czekały na dane zza oceanu. Zmiany indeksów były niewielkie i dominowały raczej obawy przed korektą.

Deutsche Bank podwyższył cenę docelową dla Amrestu


Deutsche Bank podwyższył cenę docelową dla Amrestu do 70 zł z 64 zł.

Trybunał: Niemcy dyskryminowali Polaków


Niemcy złamały unijne prawo, ograniczając jedynie do własnych firm możliwość zawierania umów z polskimi przedsiębiorstwami na wykonywanie prac na swoim terytorium - taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

PZU może zakończyć rok zyskiem 3,6-3,9 mld zł


- Grupa PZU może mieć w tym roku 3,6-3,9 mld zł zysku. Wynik za 2010 rok będzie niższy od tegorocznego - powiedział dziennikarzom prezes PZU, Andrzej Klesyk.

Gospodarcza broń PiS-u


PiS jesienią zaatakuje PO pomysłami na gospodarkę i przedstawi ekspertów, którzy mogliby utworzyć nowy rząd - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety, przed zaplanowanym na jesień kongresem PiS politycy tej partii mają zamiar przeprowadzić medialną ofensywę.

Kredyty: Na której walucie nie stracisz?


Co się stanie z kredytami hipotecznymi po wejściu Polski do strefy euro? Czy banki wymuszą na klientach zmiany umów kredytowych? Jak będzie wyglądała sytuacja obecnych i przyszłych kredytobiorców w zależności, od waluty, w jakiej zamierzają zaciągnąć kredyt? Na te i inne pytania związane z rynkiem kredytów hipotecznych podczas Czatu w INTERIA.PL odpowiadał Arkadiusz Rembowski z Money Expert S.A.

Comarch wykorzystuje kryzys


Intensyfikacja sprzedaży zagranicznej, dywersyfikacja oferty i rynków oraz kontrola kosztów to elementy strategii Grupy Kapitałowej Comarch, które zdecydowały o dobrych wynikach w pierwszych trzech kwartałach 2009 roku.

DI BRE podniósł rekomendację dla Puław do "akumuluj"


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 26 listopada podwyższyli rekomendację dla Zakładów Azotowych Puławy do "akumuluj" z "trzymaj" ustalając cenę docelową na 80,20 zł.

Rolnicy apelują o interwencję na rynku zbóż


Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oraz NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych apelują do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań w związku z niskimi cenami skupu zbóż. Zapowiadają protesty.

CDS-y Grecji wskazują na 48 proc. szans, że zbankrutuje w ciągu 5 lat


CDS-y Grecji sygnalizują, że prawdopodobieństwo bankructwa tego kraju w ciągu najbliższych 5 lat wynosi 48 proc., po cięciu w poniedziałek ratingu kredytowego dla Grecji do poziomu śmieciowego przez agencję Moody's Investors Service.

Mniejsze szanse Taurona na szybkie wejście do WIG20


W dniu wczorajszym Minister Skarbu Państwa podał ostateczną cenę na zakup akcji spółki Tauron. Pomimo bardzo dużego zainteresowania ze strony inwestorów indywidualnych, niższa cena oferowana przez klientów instytucjonalnych skłoniła do ustalenia ceny na poziomie 0,57 zł, czyli o 18,6 proc. niższej od maksymalnej.

Prezydent wręczył nominacje nowym członkom RPP


Prezydent Lech Kaczyński wręczył w środę wieczorem nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi.

Pracownik nie bałwan...


Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy należy do istotnych obowiązków pracodawcy w zakresie stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z kolei konieczność wykonywania obowiązków przez pracownika jest niezależna od pory roku i ekonomicznych możliwości firmy.

Oferta naszego sklepu dla plastyków obejmuje takie produkty jak krosna malarskie oraz płótno malarskie. W naszym sklepie dla plastyków możesz zamówić krosna malarskie w dowolnym rozmiarze. Każde płótno malarskie jest odpowiednio zabezpieczone na czas transportu, a po odpakowaniu wszystkie krosna malarskie są gotowe do wykorzystania. Na naszej stronie internetowej sprawdzisz z jakich materiałów produkujemy krosna malarskie oraz płótno malarskie. Jeśli chcesz zamówić krosna malarskie w nietypowym wielkoformatowym rozmiarze wystarczy, że skontaktujesz się z naszą firmą.